Ordinacija Balenović x

Nazovite nas

+385 1 4923 392

Radno vrijeme

po dogovoru

Besplatne online konzultacije

Pitajte naše stomatologe za savjet.

Ortodoncija Jelić x

Nazovite nas

+385 1 623 13 61

+385 98 386 705

Radno vrijeme

ponedjeljak i srijeda
poslijepodne

utorak, četvrtak i petak
prijepodne

Besplatne online konzultacije

Pitajte našu ortodonticu za savjet.

Preuzmite cjenik naših usluga

Konzultacije, pregled, zahvati!

Preuzmite cjenik naših usluga

Konzultacije, pregled, zahvati!

Nazovite nas

+385 1 492 3392

+385 99 819 9043

Radno vrijeme

po dogovoru

Besplatne online konzultacije

Pitajte naše stomatologe za savjet.

Za točno definirane cijene posjetite nas na konzultacijskom pregledu.

Cijene su informativnog karaktera i mogu se mijenjati ovisno o specifičnostima svakog pojedinog slučaja. Detaljnije informacije i individualne konzultacije možete dobiti našim ljubaznim osobljem.

Preuzmite cjenik naših usluga na vaš email.

DIJAGNOSTIKA

PREGLED NOVOG PACIJENTA
Redoviti stomatološki pregledi ključni su za održavanje zdravlja usne šupljine. Pregled uključuje detaljan klinički pregled kojim se radi inspekcija tvrdih i mekih tkiva. Klinički pregled upotpunjuje se analizom radioloških snimki u svrhu određivanja konačne dijagnoze.

U dogovoru sa stomatologom potrebno je dogovoriti učestalost pregleda. Za zdrave odrasle osobe preporučuje se pregled svakih 6 mjeseci do godinu dana, dok bi djeca trebala dolaziti i češće. Prvi pregled kod djece potrebno je napraviti već nakon nicanja prvih mliječnih zubića, a najkasnije do godinu dana starosti.

Stomatološki pregledi ključ su uspjeha u održavanju zdravlja usne šupljine, s dobrim prehrambenim navikama i adekvatnom oralnom higijenom.

DRUGO MIŠLJENJE I KONZULTACIJE
U pojedinim slučajevima, osobito kada je riječ o složenijoj situaciji i stanju pacijenta, moguće je zatražiti drugo mišljenje kolege doktora. Takvi slučajevi mogu zahtijevati kompleksniju, a time i skuplju rehabilitaciju. Stoga, pacijenti se mogu konzultirati oko upitne dijagnoze i/ili plana terapije, a sve u skladu s njihovim znanjima i mogućnostima.

PEDODONCIJA

PEČAĆENJE TRAJNIH ZUBI
Pečaćenje je preventivni postupak kojim se zatvaraju duboke jamice i fisure zuba koje su podložne nastanku karijesa. Takva udubljenja je teško čistiti pa u njima zaostaje hrana. Stoga, pečaćenjem se jamice ispune materijalom od viskozne smole pa je mogućnost nastanka karijesa značajno manja.

Navedeni postupak izrazito je bitan kod dentalnog zdravlja djece, a najčešće se pečate prvi trajni kutnjaci koji niču sa 6 godina. Postupak je brz, jednostavan i bezbolan. Pečaćenje zuba smanjuje mogućnost nastanka karijesa i do 6 puta.

FLUORIDACIJA I ČIŠĆENJE
Fluoridacija zubi je jednostavan i bezbolan preventivni postupak prilikom kojeg se preparati bogati fluoridnim ionima premazuju na mliječne i trajne zube. Fluor remineralizira caklinu i čini zube otpornijima na nastanak karijesa.

Ovaj preventivni postupak najčešće se koristi kod djece, osobito one koja su po procjeni stomatologa visokorizična za nastanak karijesa. Djeca su često sklona nastanku karijesa zbog nezdravih navika i/ili loše oralne higijene, međutim, kandidati za fluoridaciju zubi, u pojedinim slučajevima, mogu biti i odrasli pacijenti. Neki od njih su pacijenti s bijelim zubnim mrljama, pacijenti na zračenju glave i vrata, pacijenti sa sindromom nedostatka sline i drugi.

ISPUN NA MLIJEČNOM ZUBU
Ispun (= plomba) na mliječnom zubu nadomješta izgubljeno ili uklonjeno zubno tkivo vraćajući zubu izvorni oblik i funkciju te zadržavajući mliječni zub sve do njegove izmjene s trajnim nasljednikom za kojega ‘čuva mjesto’.
VAĐENJE MLIJEČNOG ZUBA
Vađenje mliječnog zuba, ako sam nije ispao, odgađa se sve do vremena neposredno prije nicanja trajnog nasljednika. Ponekad je njegovo vađenje ipak potrebno napraviti ranije, primjerice u slučaju da je takav zub uzročnik infekcije ili u situaciji kada ometa pravilno pozicioniranje trajnog zuba. Zahvat može zahtijevati upotrebu anestezije.

KONZERVATIVA

PREMAZIVANJE ZUBNIH VRATOVA
Premazivanje zubnih vratova je jednostavan i brz postupak kojim se zatvaraju izloženi dentinski kanalići i umanjuje neugodna osjetljivost zubi. Preosjetljivost zubi ili dentinska preosjetljivost često je stanje prilikom kojega podražaji poput hladnoće, topline ili zraka stvaraju bol i nelagodu. Razlog tomu su otvoreni kanalići u području zubnog vrata unutar kojih se nalaze živčani završetci. Do izlaganja kanalića dolazi uslijed povlačenja zubnog mesa i/ili trošenja cakline. Do povlačenja zubnog mesa može doći zbog agresivnog četkanja zubi ili bolesti desni, dok se caklina ruši prejakim četkanjem, konzumacijom kiselih napitaka/hrane ili pretjeranim stiskanjem zubi. Takvi problemi rješavaju se premazivanjem zubnih vratova gelom/lakom bogatim fluorom koji će potaknuti remineralizaciju zubnog tkiva i zatvoriti ulaze u spomenute kanaliće.
ISPUN (jednoplošni, dvoplošni, troplošni)
Karijes je jedna od najrasprostranjenijih bolesti diljem svijeta, a uzrokovana je nizom isprepletenih faktora poput loših prehrambenih navika, neadekvatne oralne higijene, rijetkih posjeta stomatologu i drugih. Bakterije u usnoj šupljini hrane se raznim šećerima koje unosimo, a zatim svojim metabolizmom stvaraju kiseline koje oštećuju zub. Liječenjem karijesa sprječavamo destrukciju zuba i daljnje komplikacije koje mogu dovesti i do gubitka zuba.

Zbog prije navedenih razloga, karijes je potrebno ukloniti i time spriječiti njegov napredak, a na njegovo mjesto potrebno je postaviti ‘plombu’.

Ispun (= plomba) nadomješta izgubljeno ili uklonjeno zubno tkivo vraćajući zubu izvorni oblik, a pri tom i estetsku, žvačnu i fonetsku funkciju. Ispun može biti jednoplošni, dvoplošni ili troplošni, ovisno koliko je zubnih stijenki potrebno nadoknaditi.

Izrada većih i dubljih ispuna zahtjeva korištenje anestezije za ‘žive’ zube, iskusno oko terapeuta za uklanjanje promijenjenog zubnog tkiva te malo kreativnosti u vraćanju konačnog sjaja.

ICON TEHNIKA – UKLANJANJE BIJELIH MRLJA
Bijele mrlje mogu predstavljati estetski nedostatak, posebno kada je riječ o mrljama na prednjim zubima. Takva obojenja zuba mogu nastati na mjestu početnog karijesa, poremećaja mineralizacije cakline, dentalne fluoroze ili biti neke druge etiologije.

ICON-tehnika nova je vrsta tretmana koja ne zahtijeva brušenje kao niti primjenu anestezije. Ova brza, jednostavna i moderna tehnika može se napraviti u jednoj posjeti. Prožimanjem materijala kroz pore u caklini sprječava se daljnje rušenje caklinske strukture, a pacijentu daje osmijeh kakav zaslužuje.

NADOGRADNJA (kompozitna, metalna armatura)
Štift ili nadogradnja je vrsta terapije koja se radi u slučaju većeg ili potpunog nedostatka zubne krune. Tim postupkom se u korijen endodontski liječenog zuba postavlja ‘štapić’ koji služi kao sidro za izradu krunskog dijela zuba. Zubi s malom krunom zahtijevaju postavljanje nadogradnje kako bi se na nju postavio ispun ili fiksnoprotetski rad koji će, u konačnici, predstavljati krunu zuba i tako mu vratiti žvačnu, fonetsku i estetsku funkciju.

Nadogradnja može biti izrađena iz različitih materijala, a u našoj ordinaciji nudimo metalne i kompozitne nadogradnje. Vrstu nadogradnje određuje stomatolog u dogovoru s pacijentom uzimajući u obzir individualnu situaciju svakog pacijenta.

ENDODONCIJA

LIJEČENJE ZUBA (jednokorijenski, dvokorijenski, trokorijenski)
Liječenje zuba je terapijski postupak spašavanja inficiranog zuba, a u narodu se takav postupak opisuje kao ‘vađenje živca’. Uklanjanje ‘živca’ podrazumijeva uklanjanje pulpe, odnosno mekog zubnog tkiva građenog od krvnih žila, živaca i stanica. Ovakvom terapijom uklanja se pulpa iz korijenskih kanala, a potom se kanali dezinficiraju i pune biokompatibilnim materijalom. Neliječenjem zuba i širenjem infekcije u okolno tkivo dolazi do destrukcije kosti koja može dovesti do daljnjih komplikacija i otežanog liječenja pacijenta. Destrukcija kosti može se vidjeti na radiološkim snimkama, stoga je radiološka analiza, s detaljnom anamnezom i kliničkim pregledom, preduvjet u provođenju ovakve vrste terapije.

Cilj endodontske terapije je sačuvati zub koji bi se u protivnom trebao izvaditi. Uspješnost endodoncije je vrlo visoka, a iznosi 85-90 %. Međutim, kompleksnost anatomije zuba i priroda bolesti razlog su zašto liječenje zuba nije uvijek uspješno pa je potrebno ponoviti liječenje (revizija), podvrgnuti zub kirurškoj terapiji ili ga izvaditi.

Neki od rizika endodontskog tretmana su prijelom zuba, lom instrumenta, osjetljivost zuba i reakcija na anestetik. Znanjem, razvojem materijala i usavršavanjem tehnika ovakve su komplikacije svedene na minimum.

Nakon provedenog liječenja potrebno je opskrbiti i zaštiti zub ispunom (plombom) ili fiksnoprotetskim radom u što kraćem roku.

REVIZIJA (jednokorijenski, dvokorijenski, trokorijenski)
Revizija je terapijski postupak kojim se uklanja materijal iz već liječenih korijenskih kanala, a sve u svrhu ponovnog pokušaja liječenja zuba.

Unatoč vrlo visokoj uspješnosti terapije liječenja zuba, ponekad je potrebno ponoviti liječenje, odnosno napraviti reviziju. Kompleksnost anatomije zuba i njegovog liječenja razlog su zašto liječenje zuba nije uvijek uspješno pa su neadekvatno punjenje, bol, otok i/ili promjene na okolnoj kosti razlozi zbog kojih se odlučujemo za ponovno liječenje.

Nakon što je donesena odluka da se provede revizija, uklanja se prethodno punjenje zuba. Tako očišćeni korijenski kanali se dezinficiraju i ponovno pune biokompatibilnim materijalom.

PROTETIKA

METALKERAMIČKA KRUNICA
Krunica je fiksni nadomjestak koji se trajno cementira na postojeći zub ili ugrađeni implantat kojima vraća/daje estetsku i funkcijsku vrijednost. Protetski rad s većim brojem krunica povezanih u blok naziva se most. Ovakvi nadomjesci rade se kod većeg oštećenja krune zuba, loše estetike i/ili kad nedostaje jedan ili više zubi.

Nakon odluke o izradi krunice, postupak izrade započinje anesteziranjem i brušenjem zuba, nakon čega se uzima otisak ili se skenira pripremljeni zub. Po spomenutom otisku/skenu laboratorij izrađuje privremene zube i konačni nadomjestak. U drugoj posjeti radi se proba krunice, a ako je sve u redu te ako su zadovoljni i pacijent i stomatolog, u sljedećoj posjeti cementira se konačan rad.

Krunica može biti izrađena iz više različitih materijala, a razlikujemo bezmetalne krunice i krunice s metalnom bazom. Stomatolog uzima u obzir sve prednosti i nedostatke pojedinog materijala nakon čega donosi konačnu odluku u dogovoru s pacijentom.

Metalkeramička krunica najčešće se izrađuje u slučaju nedostatka većeg broja zubi i nadoknade većeg bezubog područja.

STAKLOKERAMIČKA KRUNICA, EMAX
Krunica je fiksni nadomjestak koji se trajno cementira na postojeći zub ili ugrađeni implantat kojima vraća/daje estetsku i funkcijsku vrijednost. Protetski rad s većim brojem krunica povezanih u blok naziva se most. Ovakvi nadomjesci rade se kod većeg oštećenja krune zuba, loše estetike i/ili kad nedostaje jedan ili više zuba.

Nakon odluke o izradi krunice, postupak izrade započinje anesteziranjem i brušenjem zuba, nakon čega se uzima otisak ili sken. Po spomenutom otisku/skenu laboratorij izrađuje privremene zube i konačni nadomjestak. U drugoj posjeti radi se proba krunice, a ako je sve u redu te ako su zadovoljni i pacijent i stomatolog, u sljedećoj posjeti cementira se konačan rad.

Krunica može biti izrađena iz više različitih materijala, a razlikujemo bezmetalne krunice i krunice s metalnom bazom. Stomatolog uzima u obzir sve prednosti i nedostatke pojedinog materijala nakon čega donosi konačnu odluku.

Staklokeramička krunica je visoko estetsko rješenje koje se najčešće primjenjuje na prednjim zubima.

PUNI ZIRKON KRUNICA
Krunica je fiksni nadomjestak koji se trajno cementira na postojeći zub ili ugrađeni implantat kojima vraća/daje estetsku i funkcijsku vrijednost. Protetski rad s većim brojem krunica povezanih u blok naziva se most. Ovakvi nadomjesci rade se kod većeg oštećenja krune zuba, loše estetike i/ili kad nedostaje jedan ili više zuba.

Nakon odluke o izradi krunice, postupak izrade započinje anesteziranjem i brušenjem zuba, nakon čega se uzima otisak ili sken. Po spomenutom otisku/skenu laboratorij izrađuje privremene zube i konačni nadomjestak. U drugoj posjeti radi se proba krunice, a ako je sve u redu te ako su zadovoljni i pacijent i stomatolog, u sljedećoj posjeti cementira se konačan rad.

Krunica može biti izrađena iz više različitih materijala, a razlikujemo bezmetalne krunice i krunice s metalnom bazom. Stomatolog uzima u obzir sve prednosti i nedostatke pojedinog materijala nakon čega donosi konačnu odluku.

Krunice izrađene iz punog zirkona estetsko su rješenje primjenjivano za područje i prednjih i stražnjih zubi. S obzirom na to da dobro podnose jake žvačne sile, odlična su zamjena i za velik broj slučajeva kod kojih su dosad korišteni metalkeramički mostovi.

ZIRKONKERAMIČKA KRUNICA
Krunica je fiksni nadomjestak koji se trajno cementira na postojeći zub ili ugrađeni implantat kojima vraća/daje estetsku i funkcijsku vrijednost. Protetski rad s većim brojem krunica povezanih u blok naziva se most. Ovakvi nadomjesci rade se kod većeg oštećenja krune zuba, loše estetike i/ili kad nedostaje jedan ili više zuba.

Nakon odluke o izradi krunice, postupak izrade započinje anesteziranjem i brušenjem zuba, nakon čega se uzima otisak ili se sken. Po spomenutom otisku/skenu laboratorij izrađuje privremene zube i konačni nadomjestak. U drugoj posjeti radi se proba krunice, a ako je sve u redu te ako su zadovoljni i pacijent i stomatolog, u sljedećoj posjeti cementira se konačan rad.

Krunica može biti izrađena iz više različitih materijala, a razlikujemo bezmetalne krunice i krunice s metalnom bazom. Stomatolog uzima u obzir sve prednosti i nedostatke pojedinog materijala nakon čega donosi konačnu odluku.

Zirkonkeramička krunica je visoko estetsko rješenje koje se najčešće primjenjuje na prednjim zubima.

PRIVREMENA KRUNICA
Privremena krunica je nadomjestak koji privremeno cementiramo na brušeni zub u razdoblju između brušenja zuba i izrade trajnog rada. Ovakva krunica štiti pripremljeni zub te mu daje estetsku, fonetsku i žvačnu funkciju sve do cementiranja konačne krunice.
ESTETSKA KERAMIČKA LJUSKICA, EMAX
Ljuskica ili faseta je protetski nadomjestak koji se postavlja na prednju površinu zuba. Riječ je o popularnom tretmanu za rješavanje manjih nedostataka i estetskih zahtjeva poput boje, oblika ili veličine zuba.

Keramičke ljuskice vrlo vjerno oponašaju sjaj i strukturu cakline prirodnog zuba te neće promijeniti boju konzumacijom obojenih pića i hrane. Iako, potrebno je voditi brigu da se zubi s ljuskicama ne koriste za odgrizanje hrane, osobito vrlo tvrde hrane. Uz redovitu oralnu higijenu i stomatološke preglede, keramičke ljuskice mogu trajati i do 15 godina. Zahvat zahtijeva primjenu anestezije i minimalno brušenje zuba, a potom se izrađuju privremene ljuskice koje štite zube do izrade konačnih ljuskica.

ESTETSKA KOMPOZITNA LJUSKICA (INJEKCIJSKA TEHNIKA)
Ljuskica ili faseta je protetski nadomjestak koji se postavlja na prednju površinu zuba. Riječ je o popularnom tretmanu za rješavanje manjih nedostataka i estetskih zahtjeva poput boje, oblika ili veličine zuba.

Kompozitne ljuskice izrađene injekcijskom tehnikom predstavljaju minimalno invazivno rješenje za promjenu manjih estetskih nedostataka osmijeha. Materijal se unosi u kalup napravljen na osnovu detaljne analize i planiranja izgleda budućeg osmijeha. Zahvaljujući razvoju dentalnih materijala i injekcijske tehnike, zahvat ne zahtijeva brušenje zuba, niti nužnu primjenu anestezije.

Kompozitne ljuskice su brzo i jednostavno rješenje promjene osmijeha. Međutim, ovakve ljuskice imaju i svoja ograničenja. Ovisno o životnim navikama i konzumaciji obojenih pića ili hrane, kompozitne ljuskice mogu promijeniti boju. Osim toga, za razliku od keramičkih ljuskica, teže prikrivaju jako obojene zube, a mogu se lakše i otkrhnuti. S obzirom na ograničenja tehnike i karakteristike korištenog materijala, stomatolog radi detaljan probir i dolazi do zaključka tko je dobar pacijent za opisane ljuskice, a tko ne.

POTPUNA AKRILATNA PROTEZA
Potpuna akrilatna proteza je vrsta mobilnog nadomjestka izrađenog od posebne vrste plastike. Izrađuje se u slučaju potpune bezubosti kada imitira izgubljena tkiva vraćajući im funkciju i estetsku vrijednost.

Potpuna proteza predstavlja cijenom pristupačno rješenje, međutim, ima i negativnu stranu. Izrada proteze zahtijeva nekoliko dolazaka u ordinaciju, a privikavanje pacijenta na njeno nošenje može biti produljeno.

Protezu je potrebno svakodnevno čistiti te skidati tijekom noći kako bi se sluznica imala vremena oporaviti. Protezu tijekom noći treba držati u posudici s vodom kako ne bi došlo do promjena u materijalu.

U slučaju da proteza ‘ne leži’ dobro, potrebno ju je podložiti u ordinaciji. Podlaganje proteze preporučuje se napraviti svakih dvije godine ili po potrebi i prije.

WIRONIT PROTEZA
Wironit proteza je vrsta mobilne djelomične ili potpune proteze koja se koristi kao financijski pristupačnije rješenje u slučaju gubitka većeg broja zubi. Proteza se izrađuje iz wironita, odnosno izdržljive metalne legure koja osigurava trajnost ovakvog mobilnog rješenja. Wironit djelomična proteza pričvršćuje se na preostale zube zbog čega joj je stabilnost bolja, baza proteze manja, a prilagodba brža.

Protezu je potrebno svakodnevno čistiti te skidati tijekom noći kako bi se sluznica imala vremena oporaviti. Protezu tijekom noći treba držati u posudici s vodom kako ne bi došlo do nepovoljnih promjena u materijalu.

U slučaju da proteza ‘ne leži’ dobro, potrebno ju je podložiti u ordinaciji. Podlaganje proteze preporučuje se napraviti svakih dvije godine ili po potrebi i prije.

PODLAGANJE PROTEZE
Podlaganje proteze je postupak kojim se dodaje materijal na bazu proteze kako bi bolje prilijegala uz zubno meso. Dugotrajnim nošenjem proteze dolazi do smanjenja kosti zbog čega se stvara prostor između sluznice i proteze. Takvo neravnomjerno opterećenje proteze i čeljusti može uzrokovati žuljanje ili ispadanje proteze tijekom žvakanja i govora. Ovim postupkom proteza se prilagođava novonastaloj situaciji u čeljusti čime se poboljšava njena stabilnost i retencija. Podlaganje proteze preporučuje se raditi svake dvije godine, a po potrebi i ranije.
REPARATURA PROTEZE
Reparatura proteze podrazumijeva sve postupke na oštećenim protezama u svrhu njihovog ponovnog dovođenja u funkciju. Lom dijelova proteze može se dogoditi uslijed pada proteze, tijekom žvakanja ili zbog greške u njenoj izradi. Reparirati se može lom baze proteze, lom kvačice ili zuba.
REPARATURE PROTEZE GUMICE
Reparatura gumice radi se u slučaju gubitka ili oštećenja gumice zbog čega je potrebna njena zamjena.

PARODONTOLOGIJA

UKLANJANJE KAMENCA I POLIRANJE
Zubni kamenac označava mineralizirane naslage plaka koje nastaju ponajviše zbog neadekvatne oralne higijene.

Plak je mekana naslaga koja se stvara nedugo nakon četkanja zubi, a sastoji se od proteina iz hrane i bakterija iz usne šupljine. Plak je dovoljno mekan da se uklanjanja redovitim četkanjem zubi uz korištenje zubnog konca i interdentalnih četkica. Međutim, neredovitim uklanjanjem stvorenog plaka stvaraju se uvjeti za nastanak karijesa i/ili zubnog kamenca.

Ugradnjom minerala iz sline u nastali plak dolazi do stvrdnjavanja plaka i nastanka zubnog kamenca koji pacijent ne može ukloniti sam, već je potrebno posjetiti stomatologa. Zubni kamenac može uzrokovati upalu zubnog mesa (gingivitis) koja u konačnici može dovesti i do ozbiljnijih problema poput povlačenja zubnog mesa i gubitka kosti (parodontitis). Stoga, potrebno je napraviti profesionalno čišćenje i ukloniti stvoreni zubni kamenac ultrazvučnim uređajem svakih 6 mjeseci do godinu dana. Učestalost uklanjanja zubnog kamenca ovisi o životnim navikama i sklonosti nakupljanja plaka. Zubni kamenac najčešće nastaje na područjima gdje je otežano održavanje oralne higijene, najčešće na unutrašnjoj strani donjih prednji zubi zbog njihove zbijenosti i oplahivanja zubi slinom.

S obzirom na to da se plak brže nakuplja na hrapavim i neravnim površinama, zahvat završava poliranjem kojim se sve zubne površine zaglađuju.

PJESKARENJE ZUBI
Pjeskarenje zubi je bezbolan i jednostavan postupak uklanjanja pigmentacija i plaka nastalih konzumacijom duhanskih proizvoda i obojenih pića. Ovim postupkom fine čestice praha izlaze iz uređaja pod velikim tlakom i uklanjaju promjene s površine cakline pri tom ne nanoseći štetu samom zubu.

Pjeskarenje ponekad zahtijeva prethodno uklanjanje zubnog kamenca kako bi čestice praha mogle učinkovito djelovati na caklinu.

S obzirom na to da se plak brže nakuplja na hrapavim i neravnim površinama, zahvat završava poliranjem kojim se sve zubne površine zaglađuju.

KIRETAŽA PO KVADRANTU
Kiretaža zuba je postupak uklanjanja plaka i zubnog kamenca s površine korijena zuba, a ispod razine zubnog mesa. Ovakav postupak radi se kod pacijenata kojima je dijagnosticiran parodontitis.

Kliničkim pregledom pacijenta uoče se karakteristični simptomi parodontitisa: promjena boje zubnog mesa, prisutnost krvarenja, neugodan zadah, duboki džepovi, povlačenje zubnog mesa, a kod uznapredovalih slučajeva zubi su pomični i čine se kao da su ‘isplivali’.

Kiretaža zuba je postupak kojim se posebnim instrumentima i ultrazvučnim uređajima stružu i poliraju korijeni zuba uz primjenu anestezije. Redovitom kiretažom zubi, ali i poboljšanjem održavanja oralne higijene, sprječava se napredovanje bolesti i produljuje život samom zubu.
U pojedinim slučajevima pacijentu se propisuje antibiotik.

Potrebno je naglasiti da je parodontitis kronična bolest koju nije moguće izliječiti, već samo održavati. Za uspješnu kontrolu bolesti potrebni su redoviti posjeti stomatologu i detaljno održavanje oralne higijene po uputama stomatologa.

GINGIVEKTOMIJA (LASEROM) PO ZUBU
Gingivektomija je kirurški zahvat kojim se uklanja dio zubnog mesa. Višak tkiva uklanja se zbog estetskih razloga ili zbog gingivitisom uzrokovanog povećanja desni. Oblikovanjem linije desni moguće je popraviti narušenu estetiku osmijeha i povećati krunu zuba.
REEBOND TRAKA
Reebond traka sačinjavaju polietilenska vlakna. Koristi se u fiksaciji pomičnih, traumom izbijenih ili pomaknutih zubi, u fiksaciji privremenih radova itd. S unutarnje se strane zubnog luka (nepčane ili jezične) kompozitnim materijalom fiksira traka na zubni luk, povezujući pomični/izbijeni zub s ostalim zubima u zubnom luku.

KIRURGIJA

VAĐENJE JEDNOKORIJENSKOG ZUBA
Vađenje ili ekstrakcija jednokorjenskog zuba postupak je kojim se uklanjaju zubi s jednim korijenom (sjekutići, očnjaci i pretkutnjaci, osim prvog gornjeg pretkutnjaka) iz čeljusti. Odluka o uklanjanju zuba ovisi o stanju zuba kao i o odluci i kompetentnosti stomatologa. Neki od razloga zbog kojih se odlučimo za vađenje zuba su razaranje zuba karijesom, uznapredovala bolest zubnog mesa, ponavljane infekcije, trauma zuba te druga stanja koja nemaju dobru prognozu i nisu opcija za terapiju spašavanja zuba.

Zahvat podrazumijeva uzimanje detaljne anamneze i primjenu lokalne anestezije u svrhu što sigurnije i bezbolnije terapije. U pojedinim situacijama terapija zahtijeva uzimanje antibiotika i/ili lokalno zaustavljanje krvarenja.

Poslije vađenja zuba potrebno je pridržavati se uputa stomatologa:
– Držati gazu 20 minuta
– NE piti ništa vruće NITI gazirano
– NE ispirati ranu
– NE pušiti na dan zahvata
– NE uzimati Andol/Aspirin (produljuje krvarenje)

Poželjno je stavljanje hladnih obloga, konzumacija mekše hrane i uzimanje analgetika poput ibuprofena i paracetamola.

VAĐENJE VIŠEKORIJENSKOG ZUBA
Vađenje ili ekstrakcija višekorijenskog zuba postupak je kojim se uklanjaju zubi s više korijena iz čeljusti (prvi gornji pretkutnjak i kutnjaci). Odluka o uklanjanju zuba ovisi o stanju zuba kao i o odluci i kompetentnosti stomatologa. Neki od razloga zbog kojih se odlučimo za vađenje zuba su razaranje zuba karijesom, uznapredovala bolest zubnog mesa, ponavljane infekcije, trauma zuba te druga stanja koja nemaju dobru prognozu i nisu opcija za terapiju spašavanja zuba.

Zahvat podrazumijeva uzimanje detaljne anamneze i primjenu lokalne anestezije u svrhu što sigurnije i bezbolnije terapije. U pojedinim situacijama terapija zahtijeva uzimanje antibiotika i/ili lokalno zaustavljanje krvarenja.

Vađenje ili ekstrakcija jednokorijenskog zuba postupak je kojim se uklanjaju zubi s jednim korijenom (sjekutići, očnjaci i pretkutnjaci, osim prvog gornjeg pretkutnjaka) iz čeljusti. Odluka o uklanjanju zuba ovisi o stanju zuba kao i o odluci i kompetentnosti stomatologa. Neki od razloga zbog kojih se odlučimo za vađenje zuba su razaranje zuba karijesom, uznapredovala bolest zubnog mesa, ponavljane infekcije, trauma zuba te druga stanja koja nemaju dobru prognozu i nisu opcija za terapiju spašavanja zuba.

Zahvat podrazumijeva uzimanje detaljne anamneze i primjenu lokalne anestezije u svrhu što sigurnije i bezbolnije terapije. U pojedinim situacijama terapija zahtijeva uzimanje antibiotika i/ili lokalno zaustavljanje krvarenja.

Poslije vađenja zuba potrebno je pridržavati se uputa stomatologa:
– Držati gazu 20 minuta
– NE piti ništa vruće niti gazirano
– NE ispirati ranu
– NE pušiti na dan zahvata
– NE uzimati Andol/Aspirin (produljuje krvarenje)

Poželjno je stavljanje hladnih obloga, konzumacija mekše hrane i uzimanje analgetika poput ibuprofena i paracetamola.

KOMPLICIRANO KIRURŠKO VAĐENJE ZUBA
Komplicirano vađenje zuba podrazumijeva eliminaciju zuba koji nije jasno vidljiv u usnoj šupljini i/ili ga nije moguće ukloniti u jednom komadu.
Zahvat podrazumijeva uzimanje detaljne anamneze i primjenu lokalne anestezije u svrhu što sigurnije i bezbolnije terapije. U pojedinim situacijama terapija zahtijeva uzimanje antibiotika i/ili lokalno zaustavljanje krvarenja.

Poslije vađenja zuba potrebno je pridržavati se uputa stomatologa:
– Držati gazu 20 minuta
– NE piti ništa vruće niti gazirano
– NE ispirati ranu
– NE pušiti na dan zahvata
– NE uzimati Andol/Aspirin (produljuje krvarenje)

Poželjno je stavljanje hladnih obloga, konzumacija sladoleda te mekše hrane i uzimanje analgetika poput ibuprofena i paracetamola.

ALVEOTOMIJA
Alveotomija je kirurški zahvat kompliciranog vađenja retiniranog ili impaktiranog zuba. Najčešće se radi o neizraslog umnjaku, kojem je zbog položaja onemogućeno nicanje.

Neizrasli ili nepotpuno izrasli umnjaci mogu stvarati probleme poput boli, oticanja i upale. Takvi problemi javljaju se zbog problematičnog pozicioniranja i rasta unutar usne šupljine pa ih je nerijetko teško dobro četkati. Uz takve neizrasle zube nakupljaju se bakterije i hrana te s vremenom može nastati stanje koje se naziva perikoronitis. Također, svojim smjerom rasta mogu nepovoljno utjecati na okolne strukture, primjerice, može uništavati susjedni zub. U tim situacijama preporučuje se njihovo uklanjanje iz kosti uz primjenu lokalne anestezije.

Za potpuni pregled situacije i odluku o ovakvoj vrsti terapije, klinički pregled se upotpunjuje radiološkim snimkama. Nakon primjene lokalne anestezije, napravi se rez na zubnom mesu, a nakon toga se odstrani dio kosti kako bi mogli pristupiti zubu. Nakon vađenja zuba rana se zašije, a njeni konci skidaju nakon 7 dana.

Moguće komplikacije su postoperativna bol, oticanje i otežano otvaranje usta.
Preporučuje se primjena hladnih obloga, analgetici te higijena šavova po uputi stomatologa.

APIKOTOMIJA
Apikotomija je kirurški postupak kojim se uklanja vršak korijena zuba s upalom ili cistom koje su se uz njega formirale.

Ovakav zahvat najčešće se radi na prednjim zubima u slučaju kada endodontsko liječenje nije uspjelo i/ili nije moguće pristupiti korijenskim kanalima i ponoviti liječenje.

Ovaj kirurški postupak zahtijeva primjenu anestezije. Potom se odigne zubno meso kako bi pristupili goloj kosti, a na kosti formira svojevrsni prozorčić kroz koji dolazimo do vrška korijena zuba. Vršak korijena zuba se uklanja s promjenom u kosti te zašije. Konci se skidaju nakon 7 dana.

Moguće komplikacije su postoperativna bol i oticanje, a preporučuje se primjena hladnih obloga, higijena šavova i, po potrebi, analgetici.

POSTAVA DRENA
Postava drena označuje postupak kojim se u napravljenu inciziju (kirurški rez) postavlja gumena cjevčica u svrhu otjecanja skupljenog gnoja.
INCIZIJA
Incizija je zahvat kojim se napravi kirurški rez u svrhu otvaranja lokaliziranog gnojnog procesa koji uzrokuje bol i stvara oteklinu. Takvo stvaranje nakupine gnoja (apsces) nastaje zbog širenja upale koja je nastala oko korijena neliječenog zuba.
PREZERVACIJA ALVEOLE S PRF-OM
Prezervacija alveole s PRF-om označava kirurški zahvat kojim se primjenjuje preparat dobiven iz krvi pacijenta u svrhu očuvanja ili povećanja volumena kosti na mjestu izvađenog zuba.

PRF (eng. Palatel rich fibrin) je naziv za trombocitima bogat fibrin dobiven iz pacijentove krvi. Ova moderna tehnologija potiče rast nove kosti ubrzava cijeljenje tkiva.

Ovakav minimalno invazivni zahvat vraća estetsku i funkcijsku važnost ležištu na kojem će se raditi implanto-protetska rehabilitacija.

PREZERVACIJA ALVEOLE S AUGMENTACIJOM
Prezervacija alveole s augmentacijom označava kirurški zahvat kojim se želi očuvati ili povećati volumen kosti na mjestu izvađenog zuba korištenjem zamjenskog koštanog materijala.

Augmentacija je pojam koji označava nadogradnju kosti materijalima poput Ovakav minimalno invazivni zahvat vraća estetsku i funkcijsku važnost ležištu na kojem će se raditi implanto-protetska rehabilitacija.

SINUS LIFTING (MALI I VELIKI)
Sinus lift (podizanje sinusa) je kirurški zahvat u gornjoj čeljusti kojim se stvara prostor za ugradnju implantata. Najčešće se radi u sklopu samog zahvata ugradnje implantata, gdje se sinus nježnim instrumentima i nježnom rukom kirurga odiže prema gore s augmentacijom (dodatkom umjetne kosti) u stvoreni prostor.

Ovakav zahvat zahtijeva trodimenzionalnu radiološku snimku u svrhu detaljne izrade plana terapije. Zahvat se provodi u lokalnoj anesteziji.

IMPLANTOLOGIJA

UGRADNJA IMPLANTATA MIS C1
Ugradnja implantata preporučuje se pacijentima s nedostatkom jednog ili više zuba. Priprema za ugradnju sastoji se od snimanja CBCT snimke kako bi kirurg mogao odrediti visinu i širinu kosti, a tako i samu dimenziju i poziciju implantata. Zahvat se odrađuje u lokalnoj anesteziji, a većini pacijenata je manje traumatično od samog vađenja zuba. Pacijent također dobije upute za njegu usta nakon oralnokirurških zahvata. 7 dana nakon ugradnje, uklanjaju se šavovi.

Radi se pauza od 3 do 6 mjeseci, kada se završava protetski dio terapije.

Najčešće ugrađivani implantati u našoj ordinaciji su upravo MIS C1.

UGRADNJA IMPLANTATA MIS V3 ILI NOBEL BIOCARE
Ugradnja implantata preporučuje se pacijentima s nedostatkom jednog ili više zuba. Priprema za ugradnju sastoji se od snimanja CBCT snimke kako bi kirurg mogao odrediti visinu i širinu kosti, a tako i samu dimenziju i poziciju implantata. Zahvat se odrađuje u lokalnoj anesteziji, a većini pacijenata je manje traumatično od samog vađenja zuba. Pacijent također dobije upute za njegu usta nakon oralnokirurških zahvata. 7 dana nakon ugradnje, uklanjaju se šavovi.

Radi se pauza od 3 do 6 mjeseci, kada se završava protetski dio terapije.

U ponudi također imamo MIS V3 implantate koji se razlikuju po konusu i broju navoja, ali i implantate tvrtke Nobel Biocare.

METALNA NADOGRADNJA NA IMPLANTATU
Nadogradnja na implantatu poveznica je između ugrađenog implantata i završne krunice na odgovarajućem implantatu. Sastoji se od malog vijka koji se fiksira u implantat i metalne osnove koja strši u usta (imitira zubni bataljak- na nju se fiksira krunica). Izrađuje se u dentalnom laboratoriju individualno za svakog pacijenta.
CIRKONSKA NADOGRADNJA NA IMPLANTATU
Nadogradnja na implantatu poveznica je između ugrađenog implantata i završne krunice na odgovarajućem implantatu. Sastoji se od malog vijka koji se fiksira u implantat i cirkonske osnove koja strši u usta (imitira zubni bataljak- na nju se fiksira krunica). Izrađuje se u dentalnom laboratoriju individualno za svakog pacijenta.
METALKERAMIČKA KRUNICA NA IMPLANTATU
Krunica je fiksni nadomjestak koji se trajno cementira na nadogradnju u ugrađenom implantatu te im daje estetsku i funkcijsku vrijednost.

Postupak izrade započinje skeniranjem nadogradnje. Po spomenutom otisku/skenu laboratorij izrađuje privremene zube i konačni nadomjestak. U drugoj posjeti radi se proba krunice, a ako je sve u redu te ako su zadovoljni i pacijent i stomatolog, u sljedećoj posjeti cementira se konačan rad.

Krunica može biti izrađena iz više različitih materijala, a razlikujemo bezmetalne krunice i krunice s metalnom bazom. Stomatolog uzima u obzir sve prednosti i nedostatke pojedinog materijala nakon čega donosi konačnu odluku u dogovoru s pacijentom.

Metalkeramička krunica najčešće se izrađuje u slučaju nedostatka većeg broja zubi i nadoknade većeg bezubog područja.

POTPUNO CIRKONSKA KRUNICA NA IMPLANTATU
Krunica je fiksni nadomjestak koji se trajno cementira na nadogradnju u ugrađenom implantatu te im daje estetsku i funkcijsku vrijednost.

Postupak izrade započinje skeniranjem nadogradnje. Po spomenutom otisku/skenu laboratorij izrađuje privremene zube i konačni nadomjestak. U drugoj posjeti radi se proba krunice, a ako je sve u redu te ako su zadovoljni i pacijent i stomatolog, u sljedećoj posjeti cementira se konačan rad.

Krunica može biti izrađena iz više različitih materijala, a razlikujemo bezmetalne krunice i krunice s metalnom bazom. Stomatolog uzima u obzir sve prednosti i nedostatke pojedinog materijala nakon čega donosi konačnu odluku.

Krunice izrađene iz punog zirkona estetsko su rješenje primjenjivano za područje i prednjih i stražnjih zubi. S obzirom na to da dobro podnose jake žvačne sile, odlična su zamjena i za velik broj slučajeva kod kojih su dosad korišteni metalkeramički mostovi.

ALL ON 4
All on 4 uvriježeni je naziv za fiksno protetsko rješenje kod potpuno bezubih pacijenata ili pacijenata s postojećim zubima koji se ne mogu iskoristiti za buduće protetsko rješenje (npr. parodontološki pomični zubi). Na ugrađena 4 implantata, pacijent dobiva fiksni most. Revolucionarno rješenje za bezube pacijente, s obzirom na to da je alternativa potpuna proteza. Plan terapije planiraju kirurg i dentalni tehničar u dogovoru s pacijentom.

Priprema za ugradnju sastoji se od snimanja CBCT snimke kako bi kirurg mogao odrediti visinu i širinu kosti, a tako i same dimenzije i pozicije implantata. Zahvat se odrađuje u lokalnoj anesteziji. Pacijent također dobije detaljne upute za njegu usta nakon oralnokirurških zahvata. 7 dana nakon ugradnje, uklanjaju se šavovi. Radi se pauza od 3 do 6 mjeseci, kada se završava protetski dio terapije.

ALL ON 6
All on 6 uvriježeni je naziv za fiksno protetsko rješenje kod potpuno bezubih pacijenata ili pacijenata s postojećim zubima koji se ne mogu iskoristiti za buduće protetsko rješenje (npr. parodontološki pomični zubi). Na ugrađena 6 implantata, pacijent dobiva fiksni most. Revolucionarno rješenje za bezube pacijente, s obzirom na to da je alternativa potpuna proteza. Plan terapije planiraju kirurg i dentalni tehničar u dogovoru s pacijentom.

Priprema za ugradnju sastoji se od snimanja CBCT snimke kako bi kirurg mogao odrediti visinu i širinu kosti, a tako i same dimenzije i pozicije implantata. Zahvat se odrađuje u lokalnoj anesteziji. Pacijent također dobije detaljne upute za njegu usta nakon oralnokirurških zahvata. 7 dana nakon ugradnje, uklanjaju se šavovi. Radi se pauza od 3 do 6 mjeseci, kada se završava protetski dio terapije.

ESTETIKA

HIJALURONSKI FILERI STYLAGE ILI BELOTERO (1 ML)
Hijaluronski fileri estetsko su i minimalno invazivno rješenje za nadomještanje izgubljenog volumena kože lica ili usana uslijed procesa starenja ili samog nezadovoljstva pacijenta. Najčešće estetske nesigurnosti stvaraju tanke usne, minimalno izražene konture lica, intrudirana brada, podočnjaci itd.

Hijaluronski fileri su izvrsno rješenje za ispravljanje navedenih nesigurnosti. Tretman se odrađuje u jednoj posjeti. Daje se lokalna anestezija kremom te se aplicira filer na dogovorenu regiju. Rezultat je trenutačani i traje oko 2 godine.

Usnice imaju najrahliju i osjetljiviju kožu stoga je očekivano oticanje istih nakon tretmana.

Upute pacijentu nakon tretmana hijaluronskim filerima:
1. Ne piti alkohol 24 h
2. Ne pušiti 24 h
3. Ne trenirati/imati jake fizičke napore 48 h
4. Ne ići u saunu 48 h
5. Ne nanositi šminku na tretirano područje 24 h
6. Ne dirati, trljati ili masirati tretirano područje
7. Ako primijetite pojavu masnica nakon tretmana, koristiti Arnica kremu ili Heparin gel 2 do 3 puta dnevno. Ako uzimate aspirin ili slične lijekove, imajte na umu da mogu pojačati otekline ili krvarenje na mjestu injektiranja.

BOTOX VISTABEL ILI BOCOUTURE
Botulinum toxin idealan je tretman za smanjenje trenutačnih i prevenciju novih bora. Pročišćeni botulinum toxin aplicira se na željena područja. Tretman je minimalno invazivan i traje otprilike 20ak minuta. Početak djelovanja mu je tijekom nekoliko dana, s maksimalnim efektom postepeno tijekom 2 tjedna. Efekt se može očekivati do 3-6 mjeseci, ovisno o pacijentu.

Botox se koristi za privremeno smanjenje ili eliminaciju dinamičkih bora, što su bore koje se pojavljuju tijekom ponavljajućih pokreta mišića lica. Najčešće se primjenjuje u tretmanima za smanjenje bora na čelu, između obrva i oko očiju.

Upute pacijentu nakon tretmana botulinum toxinom:
1. Ne piti alkohol 24 h
2. Ne pušiti 24 h
3. Ne trenirati/imati jake fizičke napore 48 h
4. Ne ići u saunu 48 h
5. Ne nanositi šminku na tretirano područje 24 h
6. Ne dirati, trljati ili masirati tretirano područje
7. Ako primijetite pojavu masnica nakon tretmana, koristiti Arnica kremu ili Heparin gel 2 do 3 puta dnevno. Ako uzimate aspirin ili slične lijekove, imajte na umu da mogu pojačati otekline ili krvarenje na mjestu injektiranja.

PROFHILO
Profhilo je jedinstven u svom načinu djelovanja; on nije filer, nije mezoterapija, njegovo mjesto je negdje između, ima izrazitu sposobnost poticanja proizvodnje vlastitog kolagena i elastina uz unošenje velike količine hijaluronske kiseline u kožu bez učinka povećanja volumena u području aplikacije.

Rezultat je postupno i dugotrajno smanjenje vidljivih bora uz zdrav i sjajan izgled kože cijelog lica ili vrata (ovisno o regiji koja se tretira).

Tretman se sastoji od aplikacije Profhila na dogovorenu regiju (lice i/ili vrat). Aplicira se u 5 prethodno određenih točaka sa svake strane lica/vrata. Traje nekih pola sata.

Preporuka proizvođača za maksimalni estetski efekt je ponavljanje tretmana Profhilom nakon 1 mjeseca, s održavanjem jednom u 6 mjeseci do godine dana prema potrebi.

PRF INJEKCIJSKI
PRF je tehnika koja koristi vlastite resurse vašeg tijela kako bi potaknula regeneraciju kože i pomogla u smanjenju znakova starenja. Ovaj tretman koristi bogate faktore rasta i proteine iz vaše vlastite krvi kako bi potaknuo obnovu stanica kože, poboljšao teksturu kože i smanjio bore. Tretman traje otprilike 1 h. Započinje nanošenjem anestetske kreme na lice.

Nakon 15ak minuta pacijentu se izvadi krv koja prolazi proces centrifuge. Centrifugiranjem se odvajaju faktori rasta koji se iglom injektiraju u lice. Tretmanom se tretira područje podočnjaka, obraza, nadusnica, brade i čela. Nakon tretiranja, stavljamo umirujuću masku koju umasiramo pacijentu na lice te puštamo da odstoji 15ak minuta. S time završavamo tretman.

Preporuke nakon tretmana su izbjegavati izlaganje suncu, ne nanositi šminku taj dan i izbjegavati znojenje i visoke temperature (saune, vruće kupke itd.) Tretman se preporučuje ponoviti 3 puta s razmacima od 2 tjedna.

MEZOTERAPIJA PRF-OM (3 TRETMANA) + GRATIS PRF INJEKCIJSKI (1 TRETMAN)
PRF je tehnika koja koristi vlastite resurse vašeg tijela kako bi potaknula regeneraciju kože i pomogla u smanjenju znakova starenja. Ovaj tretman koristi bogate faktore rasta i proteine iz vaše vlastite krvi kako bi potaknuo obnovu stanica kože, poboljšao teksturu kože i smanjio bore. Tretman traje otprilike 1,5 h. Započinje nanošenjem anestetske kreme na lice.

Nakon 15ak minuta pacijentu se izvadi krv koja prolazi proces centrifuge. Centrifugiranjem se odvajaju faktori rasta koji se mezoterapijski apliciraju na lice. Tretmanom se tretira područje podočnjaka, obraza, nadusnica, brade i čela. Nakon tretiranja, stavljamo umirujuću masku koju umasiramo pacijentu na lice te puštamo da odstoji 15ak minuta. S time završavamo tretman.

Preporuke nakon tretmana su izbjegavati izlaganje suncu, ne nanositi šminku taj dan i izbjegavati znojenje i visoke temperature (saune, vruće kupke itd.) Tretman se preporučuje ponoviti 3 puta s razmacima od 2 tjedna.

HIJALURONIDAZA
Hijaluronidaza je enzim koji se koristi za razgradnju filera. On je također sastavni dio našeg organizma, no u ordinaciji se koristi za razgradnju loše apliciranog filera ili filera koji je migrirao. Tretman se sastoji od lokalne anestezije te iglom injektirane hijaluronidaze na područja gdje želimo razgraditi filer. Hijaluronidazi treba do 2 tjedna do potpunog djelovanja.

Nakon toga slijedi reevaluacija i procjena za potencijalnom potrebom ponavljanja tretmana ako je ostalo još neželjenog filera.

OSTALO

IZBJELJIVANJE ZUBI LASEROM
Izbjeljivanje zubi laserom provodi se uz primjenu 35%-tnog gela vodikovog peroksida koji se aktivira diodnim laserskim zrakama.
Postupak je jednostavan i ne zahtijeva primjenu anestezije. Nakon zaštite zubnog mesa, na zube se nanosi gel, a potom se zubi izlažu laserskim zrakama po kvadrantima u više ciklusa.

NAPOMENA. Preporučuje se izbjegavati obojena pića i hranu 48 sati nakon tretmana kako bi se postigao maksimalan učinak provedenog izbjeljivanja. Stabilizacija konačne boje može potrajati i do 2 tjedna. Postojeći ispuni i protetski nadomjesci ne mogu se izbijeliti na ovaj način.

UDLAGA ZA BRUKSIZAM
Udlaga za bruksizam je vrsta štitnika kojim se zubi štite od trošenja nastalog škripanjem i stiskanjem. Udlage mogu pomoći i opuštanju žvačnih mišića te otpustiti napetost u žvačnim zglobovima.

Bruksizam je pojam koji opisuje nekontrolirano škripanje i stiskanje zubima. Ovakvo škripanje se često povezuje sa stresom, a u najvećem broju slučajeva odvija se tijekom noći. Osoba koja škripi zubima obično toga nije niti svjesna, a ujutro se budi s bolovima u mišićima i žvačnom zglobu. Bruksizam može biti i uzrok glavobolja te otežanog otvaranja usta. Ako ovakvo stanje traje dulji niz godina, promjene se mogu vidjeti i na zubima koji budu potrošeni, tj. ‘pojedeni’.

Za izradu udlage je potrebno skenirati sve zube, a na osnovu skena u laboratoriju se izradi navedena udlaga. Postupak je brz i bezbolan.

UDLAGA SPORTSKA
Sportske udlage su štitnici koji se postavljaju na zube za vrijeme pojedinih sportova.

Za izradu udlage je potrebno skenirati sve zube, a na osnovu skena u laboratoriju se izradi navedena udlaga. Postupak je brz i bezbolan.

KUĆNI SET ZA IZBJELJIVANJE
Kućni set za izbjeljivanje sadrži 10 udlaga koje su praktične za izbjeljivanje zubi kod kuće.
ENDO BLEACH
Unutrašnje izbjeljivanje zubi je postupak kojim se posvjetljuju već liječeni zubi ‘iznutra’. Pri tomu se u zub postavlja preparat s vodikovim peroksidom koji se ostavlja da djeluje tijekom 1-5 dana. Endo bleach se može kombinirati s ‘vanjskim’ izbjeljivanjem radi postizanja još boljeg efekta.

Za točno definirane cijene posjetite nas na konzultacijskom pregledu.

Cijene su informativnog karaktera i mogu se mijenjati ovisno o specifičnostima svakog pojedinog slučaja. Detaljnije informacije i individualne konzultacije možete dobiti našim ljubaznim osobljem.

Preuzmite cjenik naših usluga na vaš email.

Radno vrijeme:

Stomatološka ordinacija Balenović

kao što je dogovoreno

Ortodoncija Jelić

ponedjeljak i srijeda
poslijepodne

Utorak, četvrtak i petak
ujutro

najdoktor priznanje za izvrsnost logo naljepnica 2023
priznanje-za-izvrsnost-2019
priznanje-za-izvrsnost-2019
recognition-for-excellence-2018
recognition-for-excellence-2018
recognition-for-excellence-2020
priznanje-za-izvrsnost-2017
priznanje-za-izvrsnost-2017

Posjetite nas u Zagrebu na adresi Ulica Pavla Hatza 23.

Nazovite +385 99 819 9043

Javni prijevoz i parkiranje:

Parking

Parking je ispred zgrade ordinacije i naplaćuje se (1. zona).

Autobusni kolodvor Zagreb

Od kojeg je Stomatološka ordinacija Balenović udaljena samo 2 km. Za svega 15 minuta hoda će te stići do ordinacije. Alternativna mogućnost je tramvaj.

Željeznički kolodvor Zagreb

Ordinacija je od glavnog željezničkog kolodvora udaljena 1 km. Za svega 10 minuta hoda će te stići do ordinacije. Alternativna mogućnost je tramvaj. Linija 9 ili 13, stanica Hotel Sheraton.